Nieograniczone zastosowanie olejków eterycznych 0

Nieograniczone zastosowanie olejków eterycznych

Zapachy otaczają nas w każdej chwili i w każdym miejscu. Jednak tylko wybrane z nich mają szczególny wpływ na ludzkich organizm. Do tych szczególnie istotnych dla zdrowia i samopoczucia, zaliczają się zapachy, jakimi są olejki eteryczne. W zależności od sytuacji, w jakiej zamierza się ich użyć, mogą być wykorzystywane do wdychania lub wcierania w skórę, a zdecydowanie rzadziej doustnie. Ze względu na ich wszechstronność, najlepszym rozwiązaniem jest zestaw olejków eterycznych, w którym znajdą się substancje pełniące różne role i dobre do stosowania w odmiennych sytuacjach.

 

Zdrowotne zastosowanie olejków eterycznych

Właściwości olejków eterycznych są mocno zróżnicowane i zależne od ich konkretnego rodzaju. Większość z nich ma korzystny wpływ na zdrowie, jednak warto dokładnie poznać przeznaczenie poszczególnych olejków przed włączeniem ich do jakiejkolwiek kuracji. Przykładowo, na przeziębienia zaleca się olejek eukaliptusowy, truskawkowy, miętowy, rozmarynowy, herbaciany. Przy nadciśnieniu rekomendowane jest stosowanie olejku rozmarynowego, lawendowego lub różanego, a przy niedociśnieniu – lawendowego, cytrynowego, miętowego. Przy zaburzeniach gastrycznych pomocny jest olejek kolendrowy, cytrynowy, lawendowy, truskawkowy, różany lub sandałowy. Część olejków działa także przeciwbólowo, sprawdzając się szczególnie przy bólach głowy i bólach mięśni. Takim działaniem mogą się pochwalić olejki: lawendowy, eukaliptusowy, rozmarynowy i miętowy.

 

Kosmetyczne zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce. W warunkach domowych można je wykorzystywać jako dodatek wzmacniający działanie kremów, toników i balsamów, do wcierania ich bezpośrednio w skórę, do mieszania z szamponami lub odżywkami, bądź nakładania ich samych na włosy. Ponadto, warto wiedzieć, że parówki z wybranych olejków pomagają utrzymać cerę w zadowalającym stanie. Odświeżają, nawilżają, przygotowują do niektórych zabiegów, jak choćby oczyszczanie twarzy z zaskórników. Olejki są też nieocenione w produkcji własnych, naturalnych kosmetyków. Wystarczy nabyć podstawowe składniki kremów i balsamów, a dla nadania im konkretnych właściwości oraz atrakcyjnego zapachu, dodawać wybrane olejki. Jeśli chodzi o szczegółowe właściwości, to np. do pielęgnacji twarzy, jako substancje działające antyseptycznie, nadają się m.in. olejek lawendowy, herbaciany, goździkowy, cynamonowy. Korzystny wpływ na jędrność skóry mają olejki cytrusowe, głównie grejpfrutowy i mandarynkowy, ale też lawendowy i cynamonowy. Poza tym, olejki cytrusowe oraz eukaliptusowy, miętowy, bergamotowy czy rozmarynowy dodają cerze witalnego wyglądu i odświeżają ją.

 

Olejki eteryczne na poprawę nastroju

Olejki eteryczne mogą też po prostu poprawiać samopoczucie psychiczne. Nie bez powodu wśród ich najpopularniejszych właściwości wymienia się działanie uspokajające i antystresowe. Wykazuje je m.in. olejek lawendowy, różany, sandałowy, rozmarynowy i goździkowy. Olejek jaśminowy działa przeciwdepresyjnie. Olejki cytrusowe, czyli cytrynowy, pomarańczowy, grejpfrutowy i mandarynkowy dodają energii i pomagają nabrać pozytywnego nastawienia do otoczenia. Olejek fiołkowy ma działanie relaksujące, natomiast olejek z kwiatu saussurea wspiera organizm w zachowaniu równowagi emocjonalnej. Dla lepszego samopoczucia i przyjemniejszej atmosfery w domu, olejkami można skropić pościel lub meble, jednak najlepszy efekt dają wtedy, gdy stosuje się je w podgrzewaczach, które pozwalają wspaniale roznieść zapach po całym pomieszczeniu. Można także dolewać kilka kropel do świeczek.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl